HAKKIMIZDA

hak dene

Delphi’deki Apollon Tapınağı’nın girişinde Latince “Nosce te Ipsum” yazar. Yani, “kendini bil.” Birçok kültür, anlayış ve öğretide “kendini bilmenin” önemi vurgulanır. Düşünürlerin en öz; fakat bir o kadar da derinlik içeren sözleri çoğunlukla kendini bilmek üzerinedir. Oysa insan, tarihi boyunca kendisi dışında olanları bilmeye, tanımaya ve anlamaya “kendini bilmekten” daha çok zaman harcamıştır. Belki, psikolojinin diğer birçok bilime göre daha geç gelişmesinin sebeplerinden biri de budur.

İnsanın kendisini bilmesi; daha anlamlı bir yaşam sürmesi, üretebilmesi ve yeterince iyi ilişkiler kurmasını kolaylaştırır. Böylece mutluluğu ya da daha doğru bir ifadeyle “iyi hissetmeyi” nihai bir amaç olarak değil; bir süreç olarak deneyimleyebilir.

Self Psikoloji Akademi; bu düşünceler ışığında, Uzm. Psk. M. Çağlar KARAMAN ve Dr. Psk. Dan. Aykut BORA tarafından 2016 yılında kuruldu. Bünyesinde çocuk, ergen ve yetişkinlere yönelik koruyucu, önleyici ve destekleyici nitelikte danışmanlık hizmetleri sunuluyor.

Psikolojik Danışmanlık Hizmetleri Hakkında

  • Psikolojik danışmanlık; bireylerin kendini tanıma, ruhsal çatışmalarını anlama ve çözme, yeterliliklerini ve gizil yönlerini keşfetme, yaşam kalitesini arttırma gibi gereksinimlerle başvurdukları profesyonel bir yardımdır.
  • Psikolojik danışmanlık, karşılıklı konuşma üzerine inşa edilen terapötik bir süreçtir. Tıbbi bir tedavi değildir. Bu süreçte ilaç reçete edilemez ve önerilemez. Psikiyatrik bir durumun söz konusu olması durumunda, danışan bir psikiyatri hekimine yönlendirilir.
  • Psikolojik danışmanlık sürecinin ne kadar zaman alacağı; yardım alınmak istenen konunun niteliği, danışmanın kuramsal yönelimi, seansların sıklığı ve düzeni, danışanın sürece aktif olarak katılma konusundaki motivasyonuyla yakından ilgilidir.
  • Psikolojik danışmanlık hizmetlerinin en önemli unsurlarından biri gizliliktir. Süreçte danışanın paylaştığı her bilgi ve yaşantı danışan mahremiyeti gerekçesiyle gizli tutulur. Hukuki bir zorunluluk olmadıkça hiçbir kişi ya da kurumla paylaşılmaz.

“Self Psikoloji Akademi’nin benzer ya da farklı bir isimle faaliyet gösteren, şubesi ya da çalışma ortağı olan başka bir kurum yoktur.”