Öfke Kontrolü İçin 10 Kolaylaştırıcı Öneri

Öfke Kontrolü İçin 10 Kolaylaştırıcı Öneri

Öfke Kontrolü İçin 10 Kolaylaştırıcı Öneri

Öfke diğer duygular gibi doğal ve evrenseldir; ancak önemli olan bu doğal duyguyu nasıl ifade ettiğinizdir. Yanlış ifade edilen duygular, kırıcı sözler ve şiddete varan eylemler elbette ki zararla sonuçlanır. Bu gibi sonuçların yaşanmaması için öfke kontrolünüzü kendi çabalarınızla sağlamanızı kolaylaştıracak önerilerimizi sizlerle paylaşıyoruz [ istanbul psikolog ].

1. Kendinize Zaman Verin

istanbul Psikolog

Gerginliğin yüksek olduğu zamanlarda düşünmeden söylenilen sözler ve yapılan eylemler pişmanlıkla sonuçlanabilir. Bu gibi durumlarda harekete geçmeden önce kendinize düşünmek için fırsat verin, derin bir nefes alın ya da 10’a kadar saymayı deneyin. Böylece gergin kaslarınız bir nebze olsun gevşeyecek ve beyninize giden oksijen düşüncelerinizi berraklaştıracaktır. Konuşmaya başladığınızdaysa tartışmak istediğiniz konuyu daha barışçıl yöntemlerle çözebildiğinizi göreceksiniz.

2. Kişisel Alanınızı Yaratın

istanbul Psikolog

Kan basıncınızı yükselten kişiler eğer yakınınızdaysa;  kızgınlığınız geçene kadar ortamınızı değiştirin. Karşılıklı çatışmalarda farklı ortamlarda ve iletişimi koparmadan pozitif çözüm arayışlarına girin [ Kadıköy Psikolog ].

3. Sakinleştiğinizi Hissedin! Kendinizi İfade Etmeye Başlayın

istanbul Psikolog

Sinirliyken insanın kendini ifade etme ihtiyacı zirvededir. Böyle durumlarda tarafların psikolojik ve fiziksel sağlığı için; pozitif, barışçıl ve suçlama içermeyen yollar denenmelidir; çünkü duyguların doğru biçimde dışa vurulması insanların birbirini anlamasını kolaylaştırır.

4. Egzersiz Yapın

istanbul Psikolog

Fiziksel aktiviteler, sinirleri yatıştırmak için olağanüstü yollardan biridir. Fizyolojik olarak endorfin hormonu salınımı başlar, buna bağlı olarak mutluluk ve huzurlu hissetmeye başlarsınız [ İstanbul Psikolog ].

5. Liste Oluşturun

Kadıköy Psikolog

Dışa vurulan cümlelerin doğru anlama geldiğinden emin olmak için titizlikle seçilmesi gerekir. Bu yüzden ne anlatmak istediğinizi zihninizde sıralayın, kırıcı ifadeleri listenizden çıkarın.

6. Kazan – Kazan Yaklaşımını Uygulayın

Kadıköy Psikolog

Tartışma anında taraflar müzakereye odaklanır. Bu yüzden kendimizi düşünmeden reaksiyon verirken bulabiliriz. Bir taraf haklıysa diğer tarafın kesinlikle haksız olduğu sonucuna varabiliriz ve tartışmayı güç mücadelesine dönüştürürüz. Oysa altta yatan ilgi ve istekleri fark etmek, bireysel farklılıkları kabul etmek, iki tarafında haklı yanlarını bulmak; sorun çözümünde bireylere karşılıklı kazancı getirir.

7. Tartışma Sırasında ‘’ BEN ‘’ Dili Kullanın

Kadıköy Psikolog

Yıkıcı durumlarla karşılaşmamak için; eleştirmekten ve suçlayıcı davranmaktan kaçınabilirsiniz. Konuşmaya, kendinizi nasıl hissettiğinizle ve nasıl düşündüğünüzle başlarsanız; karşınızdakinin doğal bir savunmaya girmesini engellersiniz.

8. Kin Tutmayın

Kadıköy Psikolog

Karşınızdakine öfkelendiğiniz durumlarda içten içe kininizi büyütmeyin. Davranışın size yönelik olmadığını düşünün ve geçmişte bırakın. Pişmanlık getirecek eylemlere girmeden hayatı akışına bırakmayı deneyin.  

9. Mizahı Kullanın

Kadıköy Psikolog

Ortamı yumuşatmak için aşırıya kaçmadan komik bir şeyler söylemeyi veya yapmayı deneyin. İnsanlar birlikte gülebildiği zaman, çözüme daha çabuk ulaşırlar. Espri yaparken karşınızdakini iğnelemeye çalışmayın; aksi takdirde kaş yapayım derken göz çıkartırsınız.

10. Rahatlama Teknikleri Bulun

Kadıköy Psikolog

Öfkelendiğiniz anlarda sizi sakinleştiren eylemler üzerine düşünün. Doğru nefes almak, fiziksel egzersizler, doğa yürüyüşleri ve meditasyon doğru kullanıldığında stresi azaltan yöntemlerdir.

Not: Buradaki öneriler herhangi bir tanı ya da tedavi niteliği taşımaz. Öfkeniz, size ve çevrenizdekilere zarar veriyorsa psikoterapi desteği almanız gerekebilir.

Yayına Hazırlayan
Büşra İŞCAN
Bahçeşehir Üniversitesi, PDR Lisans Programı

Ayrıca okuyabilirsiniz: Metrobüs Kazası: Bir Öfke Kontrol Sorunsalı

One thought on “Öfke Kontrolü İçin 10 Kolaylaştırıcı Öneri

  1. Pingback: Nerede Hata Yapıyorlar ? – Kadıköy Psikolog – Pedagog – Çocuk Psikoloğu – Oyun Terapisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.