Psikoloji Eğitimleri

Psikoloji Eğitimleri

Psikoloji Eğitimleri

Ülkemizde psikoloji alanında lisans düzeyinde üniversitelerin psikoloji ve psikolojik danışma ve rehberlik bölümlerinde eğitim verilmektedir. Dört yıllık bir lisans programını kapsayan bu eğitim süreci ve sonrasında psikolog/psikolojik danışman adayları psikolojinin hangi alt alanında uzmanlaşacağına karar verirler. Klinik psikoloji, adli psikoloji, gelişim psikolojisi, endüstriyel psikoloji eğitimleri , eğitim psikolojisi ve danışmanlık psikolojisi bu uzmanlık alanlarındandır.

Özellikle klinik psikoloji ve danışmanlık psikolojisi uzmanlık alanlarında, yalnız lisans ve lisansüstü eğitim yeterli olmamaktadır. Psikoterapi ve psikolojik danışma yapmak isteyen klinisyen adayları, aldıkları formal eğitimin yanı sıra kimi kurumlardan da eğitim almak durumunda kalmaktadır.

İnsan ruhsallığının anlaşılması ve ruhsallıktaki aksaklıkların söz ile sağaltılması; daha çok okumayı, daha çok bilmeyi ve daha çok öğrenmeyi gerektirir. Burada klinisyen adayları için önemli olan zaman ve finansal kaynakların doğru bilgi ve eğitimler için harcanmasıdır.

Psikoterapi ve/veya psikolojik danışma yapmak isteyen klinisyen adayları öncelikle hangi yaklaşımdan besleneceğini belirlemelidir. Bu belirleme, çoğunlukla lisans eğitiminin sonuna doğru gerçekleşir. Her yaklaşıma ilişkin yapılacak derinlemesine okumalar bu seçimi kolaylaştıracaktır. Ardından yakın hissedilen yaklaşıma ilişkin sistematik bir eğitim ve süpervizyon veren kurumlar araştırılmalı, nasıl bir süreç deneyimlenmesi gerektiği öğrenilmelidir?

Sonrasında alınacak kısa ve uzun süreli psikoloji eğitimleri bu doğrultuda belirlenmelidir. Bu sayede zaman ve finansal kaynakların daha doğru harcanması mümkün kılınır; çünkü psikoloji alanında farklı yaklaşım ve gayeler ile düzenlenen yüzlerce psikoloji eğitimi mevcuttur. Bu eğitimler arasından doğru olanı seçmek önemlidir. Kısa ve uzun süreli psikoloji eğitimleri ile birlikte sempozyum ve kongreleri de takip etmek alandaki gelişmeleri yakalamak açısından gereklidir.

Psikoterapi Hizmetleri

Self Psikoloji Akademi, psikoterapi hizmetleri sunulan bir kurum olmakla birlikte psikolog ve psikolojik danışmanların mesleki gelişimlerini desteklemek amacıyla bazı eğitim ve etkinliklerin düzenlendiği bir psikoloji akademisidir. Self Psikoloji Akademi’de meslektaşlarımızın en çok tercih ettikleri geleneksel olarak düzenlenen Psikolojik Testler Eğitimi’dir (Çocukların Objektif ve Projektif Değerlendirilmesi). Bunun yanı sıra kısa süreli eğitimler aracılığıyla özellikle genç meslektaşlarımızın farklı uzmanlık ve çalışma alanlarına ilişkin temel düzeyde bilgi edinmelerini hedefliyoruz. Temel Psikotravmatoloji ve Krize Müdahale Eğitimi ile Evlilik ve Aile Terapisinin Temelleri Eğitimi, bu amaçla düzenlenen eğitimlerimizdendir. Son olarak eğitim ortamlarında çalışan psikolojik danışman meslektaşlarımızın mesleki gelişimlerine destek olmak amacıyla her ay düzenli olarak ücretsiz atölyeler düzenlemekteyiz.  

Psikoloji eğitimleri hakkında daha detaylı bilgi almak ve danışmak için egitim@selfpsikoloji.com adresine mail gönderebilirsiniz.

Başarılı bir eğitim ve meslek yaşamı dileğiyle.

 

 

[ Panik atak ] [ psikoterapi ]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.