Tatil Dönüşü Okula Hazırlık

Tatil Dönüşü Okula Hazırlık

Tatil Dönüşü Okula Hazırlık

Uzun bir yaz döneminden sonra çocuklar için tatil dönüşü yeniden okula başlama süreci zaman zaman sancılı olabiliyor. Disiplinin dönem içine göre daha yumuşak olduğu, çocukların boş zamanlarını değerlendirme şekillerinin değiştiği, uyku düzenlerinin nispeten bozulduğu yaz tatilinden sonra çocuğuzun bu süreci daha rahat atlatabilmesi adına ufak hazırlıklar yapmanız faydalı olacaktır.

Çocuğunuzun fiziksel ve ruhsal olarak okula dönmeye hazır olduğundan emin olun. Eğer bir rahatsızlığı varsa okul dönemi başlamadan önce bunu çözmek çocuğun tatil dönüşü okula adaptasyonunu kolaylaştıracaktır.

Odasında yaz için değişiklikler yapıldıysa (çalışma masasının kaldırılması vs. gibi) yeniden okul dönemindeki düzenine getirin. Ders çalışmak için uygun ortamı hazırlayın.

Okul ihtiyaçlarını önceden hazırlayın, bu sürece çocuğunuzu da dahil edin.

Tatilde eğer çocuğunuzun uyku ve yemek düzeni bozulduysa, okullar açılmadan eski düzenine dönmesini sağlamakta fayda var. Okulların açılmasına 2 hafta kala yatma kalkma saatlerini, kahvaltı saatlerini okul dönemine uygun olacak şekilde düzenleyin.

Çocuğunuzla birlikte okulunu ziyaret edin.  Yeni bir okula başlıyorsa okulunu gezin, öğretmenleriyle tanıştırın.

Okul döneminde size destek olacak olan öğretmenleriyle, müdür ve müdür yardımcılarıyla, rehberlik servisiyle tanışın.

tatil dönüşü

Teknoloji Alışkanlığı

Televizyon, bilgisayar gibi uğraşları kitap okuma, bulmaca çözme, yap-bozlarla oynama, resim yapma gibi etkinliklerle değiştirin.

Okul arkadaşlarıyla vakit geçirmesini sağlayın. Yaz döneminde eğer okul arkadaşlarıyla çok fazla vakit geçiremediyse aralarındaki samimiyeti tekrardan sağlamak adına bu görüşmeler yararlı olacaktır.

Okulların açıldığı dönemde kendi programınızı mümkün olduğunca hafifletin, çocuğunuzla daha çok vakit geçirip, ona destek olun.

Okula yeniden adapte olması 15 günü bulabilir. Eğer bu süreç daha da uzarsa bir uzmandan yardım almanız faydalı olacaktır.

 

 Psikolog Çağlar Karaman

Self Psikoloji Akademi