Evlilikte Masturbasyon

Evlilikte Masturbasyon

Evlilikte Masturbasyon

Mastürbasyon, kişinin eliyle ya da herhangi bir nesne yardımıyla kendisini uyararak cinsel doyum sağlaması anlamına gelmektedir. Toplumsal, kültürel, dini ve tıbbi kimi yaklaşımlar, mastürbasyonu ayıp, günah, zararlı ve birçok bedensel ya da ruhsal hastalığın nedeni olarak tanımlamıştır. Oysa mastürbasyon, kişinin genital anlamda ilk cinsel deneyimleridir. Bedeninin ve ruhsallığının cinsel tarafını keşfedip kendi inisiyatifiyle doyuma ulaştığı, sağlıklı gelişimin doğal bir parçasıdır. Evlilikte mastürbasyon da çift olmanın önüne geçmediği sürece doğal bir davranıştır. [ kadıköy psikolog ]

Sanıldığının aksine mastürbatif davranışlar, gelişim döneminin erken evrelerinde başlar. Yaklaşık üç yaşla birlikte çocuklar, cinsel organlarındaki hassasiyeti fark eder ve eliyle cinsel organına dokunarak ya da sert cisimlere değerek bu hassasiyetin rahatlatıcı neticesini keşfederler. Kişinin kendi bedenine dair bu otoerotik aşk, yetişkinlikte de devam eder. Özellikle ergenlik dönemi ve sonrasında mastürbasyona birtakım cinsel düşlemler eşlik eder. Kadınlar ya da erkekler, bir partnerleri olsun ya da olmasın, mastürbasyon yapmaya ihtiyaç duyabilirler. Bir partneri olmasına rağmen kişide oluşan mastürbasyon arzusunun nedeni, mastürbasyonun sağladığı bedensel ve düşünsel özgürlüktür.

Kendi bedeninden aldığı hazzın süresini, yoğunluğunu, eşlik eden cinsel düşlemlerin içeriğini kendisi belirlediğinden kimi zaman mastürbasyon yapmak kişiyi fazlasıyla heyecanlandırır. Evlilikte mastürbasyon davranışının varlığı diğer eş tarafından fark edildiğinde genelde yaşanılan duygu, yetersizlik ve hayal kırıklığıdır. Eşinin mastürbasyon yaptığını fark eden eş, onun cinsel arzularını karşılamakta yetersiz olduğunu düşünür ve süreci kişiselleştirerek suçluluk ve öfke duygularına kapılır. Oysa evli çiftlerin birlikte ya da yalnızken mastürbasyon yapmaları oldukça doğaldır ve kişisel alanlarıyla ilgilidir. Dolayısıyla çiftlerin birbirlerinin kişisel alanlarına saygı duymaları oldukça önemlidir.

Cinsel Paylaşım

Evlilikte mastürbasyonun nedenlerinden biri de çiftlerin cinsel paylaşım ve ortaklıklarının yetersizliğidir. Çoğu zaman çiftler, birbirlerine cinsel düşlemlerini anlatmaktan çekinirler. Utanma duygusu ile birlikte eleştirilme ya da eşinin kendisi hakkında olumsuz yargılara sahip olacağı endişesi,  kişiyi fantezilerini paylaşmaktan alıkoyar. Bu nedenle kişi, cinsel arzu ve düşlemlerini mastürbasyon aracılığıyla doyuma ulaştırmayı tercih eder.

Burada dikkat edilmesi gereken husus, mastürbasyonun çiftlerin paylaştığı cinsel yaşantıların önünde geçmemesidir. Çiftlerin ortak cinsel yaşamlarının işlevselliğini bozmayan mastürbasyon davranışları anlayışla karşılanmalıdır. Mastürbasyonun ortak cinsel yaşantıların önüne geçmesi, kişinin bireysel ve ilişkisel süreçlerini bozması durumunda mutlaka bir uzmandan yardım alınmalıdır.

Aykut Bora

Self Psikoloji Akademi